עיסוי שוודי קלאסי

עיסוי שוודי

מהו עיסוי שוודי ומאיפה הוא בא?

עיסוי שוודי הוא עיסוי שמקורו במאה ה – 19 והוא הגיע מתחום רפואת הספורט. העיסוי פותח על ידי פרופסור שוודי בשם לינג שפיתח את השיטה לאחר שסבל הוא עצמו משגרון וכאבי מפרקים. לינג פיתח שישה יסודות עיקרים איתם מעסים בשיטת הטיפול והם: ליטוף, עיסוי עמוק, חיכוך, הקשות, לחיצות על עמוד השדרה ורטט. יסודות אילו התבוללו עם השנים יחד עם טכניקות עיסוי הולנדיות דומות, והתחברו למה שנקרא כיום: “עיסוי קלאסי” או “עיסוי אירופאי”. כיום, הדגש של העיסוי השוודי הוא על ההיבטים הפסיכולוגיים והרוחניים של הטיפול.משך העיסוי נע בדרך כלל בין 50 דקות לשעה וחצי.

התנועות או הטכניקות אשר מקובלות בעיסוי הינן

 • ליטוף: גלישה עם כפות הידיים, האגודלים ו / או קצות האצבעות.
  • טכניקה זו נחשבת לשיטה יותר סטנדרטית אשר בה משתמשים המטפלים. בשיטה זו המטפל יבצע משיכות ארוכות אשר יכסו חלקים גדולים במקום חלקים קטנים וממוקדים על גוף המטופל. לאנשים מסוימים שיטה זו עלולה להיות מביכה אם לא חוו חוויה או שיטה דומה לזו , אך לשיטה זו יש את היכולת להרגיע את את השרירים ולהפחית כאב רב בגוף המטופל.
 • פטריסיג’: תנועות הלישה עם הידיים, האגודלים ו / או האצבעות
  • פטריסיג’ הינן תנועות עיסוי אשר מופעלות עם לחץ כלפי גוף המטופל. לישה וסחיטה של עור המטופל הינן תנועות הפטריסיג’. כל התנועות מבוצעות על ידי משטח כף היד של המטפל.
 • חיכוך: לחצים מעגליים עם כפות הידיים, האגודלים ו / או האצבעות
  • טכניקת עיסוי זו מסייעת להפיץ חיכוך וחום לכל השרירים הנמצאים מאחור. החום מאפשר לשרירים להשתחרר ולשחרר את כל המתח הבנוי בשריר. המטפל מסוגל ליצור את החום על ידי שפשוף הידיים במהירות על החלק העליון של העור.
 • רטט: תנועות תנודות המניעות או מרעידות את הגוף
  • המטפלים משתמשים בטכניקה זו על מנת לעורר את גוף המטופל. טכניקה זו מבוצעת באמצעות שימוש בתנועות חיתוך. המטפל בדרך כלל ישתמש בצד של כף ידו וייתן דפיקות קטנות על גוף המטופל בקצב מוחלט
 • הקשה: פריצה מהירה או דפיקות קטנות
  • תנועות פסיביות ותפעוליות: כיפוף ומתיחה

עיסוי שוודי הוא אחד הטיפולים הקלאסיים. הוא פועל על הרקמות הרכות, רובד השרירים והעור. התנועות שלו שקטות וארוכות והוא מתבצע בעזרת שמנים ותמציות ארומטיות. כשמדובר בעיסוי בארבע ידיים, שנעשה על-ידי שני מטפלים, העבודה על אזורי הגוף השונים מתבצעת במקביל, מה שיוצר זרימה אנרגטית ממריצה ומהנה במיוחד.

מהלך העיסוי

במהלך העיסוי נעשית עבודה מכפות הרגליים אל מרכז הגוף שהמעסה מעביר את ידיו במעשה על גוף המטופל באזורים המיועדים לעיסוי, לאחר מכן דוחף ומגלגל את ידיו באזורי השרירים, מחכך את ידיו ומחמם את הרקמות לוחץ על עמוד השדרה ולסיום מעביר ברטט את ידיו לשחרור וחימום שרירי המטופל. במהלך העיסוי נעשה שימוש בשמנים על מנת להשיג תחושה נעימה.

לטיפול יש היבטים פסיכולוגיים ורוחניים, בנוסף ליתרונות הפסיכולוגיים, קיימים לעיסוי השפעות חיובית גם על כל מערכות הגוף.

העיסוי השוודי מתמקד בשיפור זרימת הדם ומסייע לעבודת הלב. כמו כן מסייע לאספקת דם טובה לשרירים מזין אותם ומנקז מהם רעלים.

עיסוי זה יכול להועיל להפגת מתח וכאב בשרירים אך עבור כאב מתמשך בשרירים ובמפרקים מומלץ יותר לעשות עיסוי רקמות עמוק אשר מתמקד בטיפול בתופעה זו.

העיסוי הוא טכניקה במגע על שכבת השרירים השטחית/חיצונית , בשילוב עם הנעות פעילות וסבילות של המפרקים.

היתרונות של עיסוי שוודי

 • עיסוי שבדי להקלה על כאב

  • עיסוי שבדי משמש כטיפול בלתי נפרד של פרוטוקולי טיפול בכאב עבור פציעות ספורט וכאב כרוני. העיסוי יכול להתמקד באזורים ספציפיים של כאב כמו נקע בקרסול, או שהם יכולים לשמש כדי לעזור לנהל את הכאב הכרוני שמגיע עם תנאים כמו דלקת פרקים. באמצעות תנועות של משיכות המשפרות את זרימת הדם ומגדיל רגיעה של הגוף כולו, עיסוי שבדי יכול לעזור להפוך מצבים כואבים לנסבלים יותר.
 • טיפול בעייפות, דיכאון וחרדה

  • אחד המחקרים האחרונים בוחן את הקשר בין עיסוי לבין הפחתת עייפות לחולי סרטן. בחודש מרץ 2015, אוניברסיטת אמורי הודיעה על המשך הניסויים הקליניים הקשורים ליתרונות של עיסוי. ההודעה מאוניברסיטת אמורי כותבת כך: “מחקרים קודמים כבר הראו כי עיסוי יכול לחזק את המערכת החיסונית ולהפחית חרדות לאנשים שאין להם סרטן אנו מאמינים כי יש הרבה השפעות חיוביות לעיסוי טיפולי ואנו מקווים להוכיח זאת, בין יתרונות ביולוגיים אחרים, עיסוי עשוי להפחית עייפות הקשורה בסרטן. ” במחקר מצאנו כי עיסוי עוזר לחולים בטרשת נפוצה.

   בשנת 2014, אוניברסיטת מיאמי ערכו מחקר של 24 אנשים עם טרשת נפוצה שהשתתפו בניסוי של עיסוי בן חמישה שבועות. מחצית מהמשתתפים קיבלו עיסויים של 45 דקות פעמיים בשבוע ואילו החצי השני חולקו לטיפול רפואי רגיל. בהשוואה לביקורות, חולים בקבוצת העיסוי חוו פחות דיכאון, ירידה ברמת החרדה, תפקוד חברתי משופר, הערכה עצמית טובה יותר ודימוי גוף משופר. זה קושר את הממצאים לסיבה שעיסוי מפחית קורטיזול, הורמון “מתח”, תוך הגדלת סרוטונין, מה שמשאיר את המטופל עם אושר והרגשה טובה.
 • יתרונות נוספים לעיסוי שוודי

  • שיטת עיסוי זו יעילה למספר אתגרים פיסיים אחרים, כגון הפחתת רקמת צלקת באמצעות טיפול התערבות על סיבים פיסיים של הרקמה, מה שמאפשר לרקמה הצלקתית להצטמצם בהצלחה ולהיספג בעור. בנוסף, העיסוי מסייע עם ניקוז לימפטי, כשהתנועות הארוכות של המטפל מאפשרות העברת נוזלים מאזורים סתומים. מעניין לציין שמטופלים רבים נשבעו שעיסוי שוודי הצליח להפחית אצלם עצירות או בעיות עיכול, היות והיתרונות המוגברים בזרימת הדם והרפיית שרירי הבטן והגב התחתון, מסייעים בהקלת התסמינים.

לסיכום

מיוחד בעיסוי השוודי-קלאסי הוא אלמנט הכיף, אין כאן כיסוח גופני כמו בשיטות עיסוי אחרות, אלא באמת הנאה ו – פאן. עיסוי שוודי מתאים לכל אחד, גם אם אינכם סובלים מבעיה רפואית מיוחדת אלא סתם רוצים לפנק עצמכם. אז מומלץ לכל אחד , לבוא לנסות ולחוות עיסוי שוודי אמיתי, אשר יועיל בדרכים רבות לגוף שלכם ויסייע לאורח חייכם בדרכים רבות.